SFK Drakonián

Umístění: Sci-fi & Fantasy klub Drakonián » klub » Co se u nás ještě hraje? » Bang!

Přihlášení

Momentálně nejste přihlášen(a)! Prosím vložte své identifikační údaje níže. Pro přihlášení musíte mít zapnuté cookies.

Přihlásit se

Přihlásit přes MojeID

Zapomněli jste heslo? Nechte si zaslat nové: Zaslat nové heslo

Waybook - Spolujízda nejen studentů
dětská organizace Zálesák Most
TOPlist

Bang!

Bang! je karetní hra pro 3 až 7 hráčů (s rozšířeními možno hrát ve více hráčích), která je zasazena do prostředí Divokého západu, kde se spolu utkávají banditi proti šerifovi a jeho pomocníkům. Kousek stranou postává vždy nějaký odpadlík, který by se rád dostal do teplého křesla šerifa. Šerifa poznáte podle hvězdy na jeho košili, ale jak od sebe rozeznat ty ostatní? To je ta pravá otázka…

Pozn.: Informace v tomto textu se mohou lišit od oficiálních pravidel hry a není účelem, aby zde byla pravidla kompletně a podrobně rozepsaná. Do hry vás na požádání zasvětí členové klubu, nebo již znalí návštěvníci. Popsány budou především nejasné a upravené pasáže hry. Na úpravě pravidel se shodli členové klubu a podle těchto upravených pravidel se v klubu hraje. Úpravu pravidel může navrhnout kdokoliv a pokud svůj názor dokáže obhájit před ostatními, bude jeho úprava přijata do klubových pravidel hry Bang!.

Jak se to vlastně hraje?

Hra obsahuje několik různých druhů karet:

 • karty rolí – šerif, bandita, odpadlík, pomocník šerifa
 • karty charakterů – určují počet životů hráče a jeho speciální schopnost, kterou se odlišuje od ostatních
 • hrací karty, které se dělí do skupin, podle barvy okraje karty
  • karty s hnědým (béžovým) okrajem – určují nějakou akci, která se provede v okamžiku zahrání karty
  • karty s modrým okrajem – určují efekt, který je platný od doby vyložení karty (tyto efekty upravují parametry některých herních mechanismů)
  • karty se zeleným okrajem (přidané v Městě duchů) – podobně jako hnědé karty určují nějakou akci, ale s tím rozdílem, že hráč kartu nejprve vyloží před sebe a zmíněnou akci může provést někdy později
 1. Na počátku hry si všichni hráči sejmou z balíku hracích karet a ten s nejvyšší hodnotou bude hrát pro toto kolo za roli šerifa, který je odhalen všem ostatním. Ostatní hráči si skrytě vylosují ze zbývajících rolí jednu svou, kterou uchovají v tajnosti. Informace o zbývajících nevylosovaných rolích není hráčům k dispozici, aby nebylo možné určit počet jednotlivých rolí ve hře (toto je naše úprava oproti oficiálním pravidlům a ačkoliv přináší některá úskalí věříme, že přináší do hry vhodný prvek překvapení).
 2. Hráči si ze všech karet charakterů náhodně vyberou 3 karty z kterých si jednu vyberou jako svůj charakter a ze zbývajících dvou jednu použijí jako počítadlo životů a druhou zahodí.
 3. Každému hráči počínaje šerifem je rozdán počet karet rovný jeho počtu životů.
 4. Nyní začíná vlastní hra počínaje šerifem, kdy si každý hráč na počátku tahu lízne dvě karty, zahraje libovolný počet karet (hraní některých karet je speciálně regulováno pravidly) a poté ukončí svůj tah vyzváním následujícího hráče k zahájení svého tahu (nejčastěji pokynutím na hráče se slovy: „hraj“, „můžeš hrát“, „hmm, tak hraj“ apod.).

Hráč umírá, pokud jeho počet životů dosáhl nuly. Mrtvý hráč odhalí kartu role, za kterou hrál a pokud byl banditou, lízne si hráč, který jej zastřelil, tři karty z lízacího balíčku. Mrtvý hráč odhodí své hrací karty, ale charakter si ještě ponechá, protože může být vrácen do hry speciálními kartami.

Hra končí úmrtím šerifa a v tomto případě je třeba rozlišit, zda zbyl poslední ve hře jeden odpadlík, pak vyhrává on, nebo pokud je ve hře jiný hráč nebo jich je i více, pak vyhrávají bandité. Posledním případem, jak může hra skončit je ta, kdy ve hře jako poslední zůstane šerif se svými pomocníci (či bez nich) a v tomto případě vyhrávají oni.

Rozšiřující balíky

Ke hře Bang! bylo v průbehu času vydáno několik rozšíření a já se nyní pokusím popsat o jaké prvky byla hra obohacena.

Město duchů

Karty jsou v pravém horním rohu označeny symbolem rozzuřeného býka.

FIXME

Fistful

Karty jsou v pravém horním rohu označeny symbolem pistole.

FIXME

Divoký západ

Karty jsou v pravém horním rohu označeny symbolem koně.

FIXME

Nejasnosti v pravidlech

Tato kapitola obsahuje upřesnení pravidel v situacích, kde oficiální pravidla nebyla dostatečně konkrétní. Pořadí jednotlivých záznamů se budu pro snadnější orientaci snažit řadit chronologicky podle toho, kdy na ně můžete ve hře narazit.

 • Zabil jsem banditu
 • Hra skončila, šerif je mrtev a ve hře jsou jiní hráči, než pouze samotný odpadlík. Kdo vyhrál? – Vyhráli bandité, ačkoliv není podmínkou, aby byl některý z nich stále ještě ve hře.

Klubová úprava pravidel

Zde jsou popsány některé změny pravidel oproti oficiálním pravidlům hry Bang!. Na těchto změnách se shodli členové klubu v zájmu zvýšení hratelnosti a požitku ze hry. Řazení poznámek bude v obdobném duchu jako u předchozí kapitoly.

 • Při volbě role si hráči táhnou jednu kartu z hracího balíčku a ten, který si vytáhl nejvyšší bude toto kolo šerifem. V případě že si dva a více hráčů vytáhlo stejnou nejvyšší hodnotu karty se stejným způsobem rozhoduje mezi nimi. Ostatní hráči náhodně losují ze zbývajících rolí.
  • V oficiálních pravidlech jsou přesně definované role dle počtu hráčů a hráči ví, co od ostatních mají očekávat. Tato úprava rozšiřuje možnosti hráčů klamat protihráče.
  • Všechny nevyužité role jsou skrytě odloženy a v zájmu spravedlivosti není žádoucí, aby se libovolný hrající hráč dozvěděl, které karty to jsou, protože je možné z nich určit počty jednotlivých rolí ve hře.
  • Možné úskalí tohoto rozšíření je v případě, kdy ve hře bude hrát šerif pouze se svými pomocníky. V takovém případě okamžitě vyhrávají všichni a bývá dobrým zvykem, aby nehrající člověk nebo první mrtvý hráč zkontroloval nepoužité role a zjistil, zda má ještě cenu pokračovat ve hře.